GRZEJE MNIE MYŚL NA OGRÓD ZIMOWY I SWÓJ PROJEKT ROZPOCZYNAM OD BADANA TEMATU KTÓRYM SIĘ Z TOBĄ DZIELĘ.

OGRÓD ZIMOWY

Ten, kto jeszcze nie wie, to właśnie się dowie, wraz z mężem projektuję ogrody…albo inaczej, to mój mąż Wiktor Kłyk http://wiktorklyk.com/projektuje ogrody, a ja tylko pomagam przy np doborze mebli, małej architekturze czy doborze nawierzchni. Innymi słowy nie dotykam tematu roślin. W ostatnim czasie otrzymaliśmy zlecenie w którym ma zostać uwzględniony projekt ogrodu zimowego. Uwielbiam takie miejsca, gdzie zimą można wygrzewać się w słońcu na hamaku w ogrodzie (rzecz jasna -zimowym ogrodzie).

 

Jeśli i Ciebie grzeje myśl na temat zimowego ogrodu, to zapraszam do tekstu poniżej. A tu kilka ważnych uwag/informacji na temat tejże konstrukcji:

 1.  MIEJSCE. To bardzo ważny punkt. Dobrze aby ogród zimowy był od strony południowej, tu chyba zbyt dużo nie trzeba wyjaśniać. Po prostu chodzi o to by jak najlepiej dogrzała się kubatura pomieszczenia promieniami słonecznymi. Dobierając miejsce warto wziąć pod uwagę już istniejący taras i np na nim usytuować część (lub całą) szklarnię.
 2. CEL. Specjalnie użyłam słowa szklarnia w 1 punkcie, ponieważ ogród zimowy może mieć dwojakie zastosowanie. Możemy w nim przesiadywać na fotelu czytając książkę, lub , (albo nawet równocześnie) stworzyć tu schronienie dla roślin, które nie wytrzymują mrozów na dworze. Np moich ulubionych drzewek pomarańczowych. W takiej formie pół użytkowej szklarnie były bardzo popularne w XIXw.
 3. FUNDAMENTY. Może będzie to zaskoczeniem dla wielu osób, ale -tak potrzebujemy fundamenty pod konstrukcję ogrodu zimowego. Może to być ława fundamentowa lub płyta betonowa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dobrze jest zajrzeć do swoich dokumentów dotyczących zagospodarowania działki i sprawdzić, (zanim zaczniemy cokolwiek planować), czy możemy wybudować sobie na działce związany z gruntem obiekt. Problem odpada nam jeśli np chcemy szklane ściany postawić na już istniejącym tarasie. W punkcie o fundamentach wspomnę jeszcze o ogrzewaniu podłogowym, które jeśli chcemy mieć w we wnętrzu OZ, to powinniśmy wykonać je jako osobny element.
 4. KONSTRUKCJA. Warto dobrze przemyśleć ten temat. Jak we wszystkim materiał z którego wzniesiemy ściany i dach mają swoje plusy i minusy.
  I-PROFILE Obecnie najczęściej OZ wykonuje się z aluminiowych profili, lub drewnianych, a czym się różnią?:
  a. drewno-jest świetnym termoizolatorem, ale wymaga konserwacji!
  b.aluminium-nie wymaga konserwacji, najczęściej jet malowane proszkowo lub anodowane co powoduje, że jest odporne na czynniki atmosferyczne
 5. WENTYLACJA I OGRZEWANIE. Rozróżniamy dwa rodzaje wentylacji pomieszczenia.
  a. Mechaniczną, którą warto wziąć pod uwagę jeśli chcemy korzystać z wnętrz szklarni również latem. Taka wentylacja jest wygodna i skuteczna. Polega na tym, że powietrze zimne wpada do pomieszczenia z zewnątrz przez nawiewniki umieszczone u dołu konstrukcji. Natomiast ciepłe powietrze wylatuje przez wentylator u umieszczony w górnej części wnętrza ogrodu zimowego. Dodatkowo w tym punkcie zwrócę uwagę na dogrzewanie ogrodów zimowych, ponieważ samo słońce czasem nie wystarcza, potrzebne nam będą albo grzejniki (mniej estetyczne rozwiązanie), albo ogrzewanie podłogowe, albo ewentualnie grzejniki kanałowe (których osobiście nie jestem zwolenniczką bo często są trudne do umycia).
  b. Naturalną, czyli po prostu uchylanie okien i otwieranie drzwi. Czasem jest to wystarczające jeśli uda nam się uzyskać przeciąg, a czasem źle zaplanowany ogród zimowy może stać się szklaną pułapką latem.
 6. UWAGA-OSŁONA. W tego typu przestrzeniach jak ogród zimowy, gdzie główne doświetlenie będziemy mieli przez dach warto zamontować np markizy albo innego rodzaju osłonięcie od słońca, ponieważ latem możemy zgotować sobie tam niezłe piekło jak nie zacienimy sufitu/dachu.

Jeśli o czymś ważnym zapomniałam wspomnieć napisz lub zadzwoń, dane kontaktowe:

Kontakt