Mercedes-Benz F 015 samochód autonomiczny

Zwiedzając Centrum Nauki Kopernik https://www.kopernik.org.pl/ trafiłam na takie auto…Mercedes-Benz F 015 samochód autonomiczny choć tu raczej pasuje stwierdzenie dzieło sztuki…dzieło technologii? Ciężko mi to ocenić. Przyznacie jednak, że obok takiego designu ciężko przejść obojętnie. Wnętrze samochodu również jest niecodzienne i dalekie od wnętrz aut do jakich przywykliśmy. Na mnie auto robi ogromne wrażenie, opływowe linie, organiczne kształty wewnątrz wszystko to sprawia wrażenia jakbyśmy obcowali z czymś co stworzyła natura, pod spodem kryje się jednak technologia wymyślona przez człowieka. Dla mnie to wysoka technologia zamknięta w organiczny, piękny design.

Pozwólcie, że zacytuję tu tabliczkę widniejącą przy eksponacie: „Oto zapowiedź jak będzie wyglądał w przyszłości pojazd z najważniejszego segmentu. Autonomiczny pojazd badawczy Mercedes-Benz F 015 stanowi przykład takiej epokowej zmiany-samochody ze środków trans się prywatną przestrzenią wypoczynkową oferującą w pełni autonomiczną jazdę. F 015 może jeździć bez udziału kierowcy. Zainstalowane ekrany służą do komunikacji z otoczeniem. Wyświetlają informacje o zwolnieniu lub zatrzymaniu pojazdu, które są dodatkowo przekazywane pasażerom dzięki głosowym instrukcją. Pojazd potrafi również „powiedzieć” pieszemu, że może bezpiecznie przejść przez pasy. Do nowoczesnego pojazdu przyszłości wsiada się przez przeciwstawne otwieranie drzwi. Wewnątrz znajdują się cztery obrotowe fotele, które można postawić w dowolnej pozycji. Podczas podróży pasażerowie mogą siedzieć twarzami do siebie, podczas gdy samochód sam zajmuje sie prowadzeniem. Do dyspozycji pasażerów oddano tez sześć ekranów dotykowych. Mozna intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub przez polecenia dotykowe. F015 Luxury in Motion nawiązuje również kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED”.

Co Ty sądzisz o takim kierunku rozwoju motoryzacji? Czy auta autonomiczne pozwolą nam więcej czasu spędzić na swoich przyjemnościach, w pracy, czy rozmowie z face to face z towarzyszami podróży? Czy raczej jest to technologia której powinniśmy ufać z dużym ograniczeniem? I w końcu, czy auto autonomiczne zbliża nas do wolności?

Osobiście jestem pełna mieszanych uczuć sięgających zachwytu nad kolejnym krokiem i możliwościami. Z drugiej strony wahających się w stronę strachu przed zhakowaniem auta, błędem w systemie, bezradnością człowieka wobec elektrycznego auta w momencie awarii w nocy na bezludnej ulicy w głbęi ciemnego lasu…chyba ponosi mnie fantazja;)
Piszcie prosze co sądzicie o aucie na mój adres a.kosciow@gmail.com Na bieżąco będę wklejać tu komentarze:)