Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

DZIECKO NALEŻY TRAKTOWAĆ BARDZO POWAŻNIE

Dzieci są mądre, są kreatywne, a ich wyobraźnia przerasta naszą o stokroć. Picasso powiedział kiedyś „Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia”.W związku z powyższym warto projektować pokój dziecięcy uwzględniając potrzeby dziecka i nie mówię tu tylko o spaniu, odrabianiu lekcji i układaniu zabawek. Mam na myśli faktyczne zrozumienie młodego człowieka. Uwzględnienie jego wieku, możliwości i potrzeb poznawczych oraz przewidzenie pewnych niebezpieczeństw. Na przykład ostatnio modne są skałki montowane na ścianach w pokoju dziecka..ok jeśli pod spodem jest materac/basen, a dziecko ma więcej niż 5lat. W innym wypadku uważam to za lekkomyślność.

Dzieci warto pytać o ich preferencje wizualne. Nie bagatelizowałabym wyboru dzieci, nawet jeśli Twojemu maluszkowi podoba się koszmarna (w Twoim odczuciu) pościel/lampa/kolor ściany, nie krytykuj go i nie mów, że to brzydkie, że mama/tata kupi inne, żeby było spójnie z modnym domem. Pomyśl co masz do stracenia? W najgorszym wypadku będziesz mieć koszmarny 1 pokój w całym domu. Pomyśl co możesz zyskać? Pewność siebie dziecka (przyszłego dorosłego), które po 1 będzie się dobrze czuło w swojej przestrzeni, po 2 zdobędzie pewność siebie i poczucie, że jego zdanie i gust ma wartość. A to bardzo cenne. Nie nawołuję tutaj by od razu zarzucić dziecko katalogami IKEA, Castorama, Dekornik etc rzucając zdanie dziecku, „no synku to teraz wybieraj!” Wiadomo, że do pewnego stopnia funkcję pokoju musimy sami zaplanować, ale pozwólmy naszym pociechom choć w dekoracjach, kolorach, tkaninach mieć swoje zdanie.

Jestem mamą od 2,5 roku, budujemy swój dom i od jakiegoś czasu planuję pokój naszego synka. Zawsze lubiłam klimaty leśne, motywów przyrody w pokoju dziecka, lniane baldachimy, pastelowe kolory i girlandy świetlne z oplecionymi roślinami przy suficie…Mój synek lubi koparki, autobusy, resoraki, wiertarki i kolor czerwony. Planujemy wprowadzić się do naszego domu w grudniu przyszłego roku, obecnie robię wizualizacje pokoju synka i wiesz co? Może nie będzie to pomieszczenie, które wyślę na konkurs wnętrzarski, ale z pewnością będzie to pokój mojego maluszka którego zdanie jest dla mnie ważne.

DZIECI ROSNĄ

Niezbyt odkrywczy nagłówek, a jednak:) Niejednokrotnie zdarzało mi się przychodzić do Klientów którzy chcieli zrobić prze aranżowanie swojej przestrzeni i pokoju dziecka. Po odwiedzinach w pokoju „dziecka” czekałam na spotkanie dziewczynki lat ok 6, ponieważ pokój był różowy zewsząd i miał naklejki balowych księżniczek…wyobraź sobie moje zdziwienie kiedy poznawałam nastolatkę ubraną w stylu grunge.

Powodów dla których pokój nie zmienia się wraz z potrzebami dziecka może być wiele. Począwszy od braku funduszy na mini remont w pokoju dziecka przez ostatnie kilka lat, a skończywszy na tym, że często nasze dziecko pozostaje dla nas maleństwem i słodziakiem do przytulania nawet jak jest już dorosłym człowiekiem (wiem, bo mam rodziców:).

Nie analizując zbyt głęboko przyczyny skupię się na rozwiązaniach.

 1. Drogi czytelniku, jeśli nie planujesz zbyt częstych remontów i dużych zmian w domu prze najbliższe 10 lat.bądź zapobiegawczy, nie maluj całego pokoju na różowy kolor, bo twoja księżniczka kocha kucyki. Pomaluj go na neutralny kolor i dodaj różowe zasłony, kapę na łóżko, dywan…Jeśli planujesz pokój dla dziecka które dopiero do Was przyjdzie nie przyklejaj tapety w zajączki w stylu pokoiku dla niemowlaka, dziecko jest niemowlakiem naprawdę tylko przez chwilę. Jeśli nie chcesz naklejać nowej tapety na starą za 3/4 lata wybierz bardziej uniwersalny motyw, lub po prostu powieś plakat zamiast całej tapety.
 2. Dla tych którzy sumiennie będą zmieniali pokój wraz z ewolucją swojego maluszka. Pisałam o tym już wcześniej-pytaj i słuchaj swoją pociechę, to klucz do udanego związku z nim/nią, do pewnego siebie dziecka, do pokoju w którym będzie się czuło dobrze. O co warto pytać, czy uwzględnić w rozmowie z dzieckiem.

W obserwacji swojego dziecka:

 • co ją/jego interesuje? Jakie zabawy sprawiają radość?
 • czy w pokoju dziecka śpią czasem jego koledzy/koleżanki? może warto pomyśleć o rozkładanym łóżku?
 • znając mniej więcej preferencje swojego dziecka można wybrać kilka produktów do wyboru i dać mu możliwość wyboru z tych kilku które już wcześniej wybrałaś/łeś. Wiem, że to trochę już manipulacja, ale umówmy się nikt z nas nie lubi sytuacji gdy dziecko zobaczy wymarzoną zabawkę na wystawie sklepowej a nas najnormalniej w świecie na nią nie stać.
 • d-dobrym sposobem na komunikację z dzieckiem w sprawach pokoju jest Pinterest, gorąco polecam. Często pokazując inspiracje „stamtąd” po prostu pytam dzieci swoich klientów, „co myślisz o takiej drabinie, a może tak jak tu zjeżdżalnia z łóżka itd”.
 • dobrym sposobem na komunikację z dzieckiem w sprawach pokoju jest Pinterest, gorąco polecam. Często pokazując inspiracje „stamtąd” po prostu pytam dzieci swoich klientów, „co myślisz o takiej drabinie, a może tak jak tu zjeżdżalnia z łóżka itd”.

CO WARTO WIEDZIEĆ NA KAŻDYM ETAPIE ROZWOJU DZIECI
CZYLI KILKA CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA PRZYSZŁYCH DOROSŁYCH LUDZI.

 1. Dzieci w pierwszym okresie swojego życia nie widzą kolorów, nie widzą tak naprawdę w ogóle zbyt wyraźnie, to co jest dla ich oka atrakcyjne, to ostra kontrasty czerni i bieli. W takim wczesnym okresie warto pokazywać dziecku książeczki np z figurami geometrycznymi, pokój natomiast nie powinien być zbyt kontrastowy, żeby maluszek w nim mógł odpocząć.
 2. Dzieci, a przynajmniej większość tych które poznałam uwielbia tzw „bazy”, warto w pokoju uwzględnić taką przestrzeń np pod łóżkiem, pod namiotem, tipi czy baldachimem, oczywiście jeśli także Twoje dziecko lubi takie zakątki.
 3. Dzieci zmieniają zdanie…nieco częściej niż dorośli. Może Twoje dziecko jest konsekwentne i nigdy nie zmienia zdania, w takim wypadku nie czytaj dalszej części tego punktu. Jeśli jednak zdarza mu się zmienić zdanie bo będąc u Jasia stwierdza, że jego pokój jest super i chce mieć tak samo jak on paszczę dinozaura na całym suficie zamiast układu planetarnego który właśnie kończysz malować…Nie ma się czym frustrować, po prostu następnym razem i zamiast kupować wielką fototapet, po prostu wbij gwóźdź i powieś gębą dinozaura…za 2 lata i tak wymienisz go na plakat boysbandu.
 4. Niemowlakom jest wszystko jedno w jakim są pokoiku, da nich ważna jest Twoja obecność, a w 90% przypadków i tak śpi ono w Twojej sypialni i często w Twoim łóżku.Warto więc zadać sobie pytanie dla kogo planujesz pokój, czy dla sąsiadów którzy przyjdą i pochwalą, czy dla dziecka które zacznie dostrzegać swoją przestrzeń dopiero w wieku ok 1 roku.
 5. Dzieci w wieku 2-7 lubią ruch. Kochają place zabaw, uwielbiają jak „coś” jest w ich pokoju co umożliwia im nietypową zabawę. W pewnym wieku i oczywiście przy uwzględnieniu BHP;)warto wprowadzić do pokoju dziecka liny, zjeżdżalnię np z piętrowego łóżka, piętrowe łóżko itp. Pinterest pęka w szwach od inspiracji tego typu.
 6. Dzieci są od nas niższe…serio;) A w związku z tym warto aby wszystko co się dzieje w pokoju zawsze było dostosowane do ich wzrostu. Półki z zabawkami, krzesła, lustr (a to ciekawe, bo lustro jest ważnym elementem w rozwoju dziecka, może być ono plastikowe, ważne żeby maluszek mógł poznawać siebie swoje ja, średni ok 3 roku życia dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest samodzielną jednostką, lustro może w tym pomóc).

Szanujmy zdanie naszych pociech ich przyszła samoocena i ocena świata w dużej mierze zależy od nas rodziców.
Tych którzy szukali trendów modowych w pokoju dziecka przepraszam za powyższy tekst, o tym wcale nie pisałam, bo trendy w pokoju maluszka powinien wyznaczać on sam:)